FC Olt logo
Ştiri » FC Olt Slatina continuă seria rezultatelor pozitive. Slătinenii au remizat la Satu Mare
Fotbaliştii aflaţi sub comanda lui Dan Oprescu au înregistrat un rezultat de egalitate, în cadrul celei de-a doua etape a play-off-ului, contra celor de la Olimpia Satu Mare.

Formaţia locală, FC Olt Slatina, a evoluat vineri în cadrul celei de-a doua etape a play-off-ului, în deplasare, pe terenul celor de la Olimpia Satu Mare. Slătinenii au încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată în faţa jucătorilor antrenaţi de Tiberiu Csik. Fotbaliştii aflaţi sub comanda lui Dan Oprescu au început bine jocul şi Verdeş a ratat prima ocazie.

În minutul 9 acesta a trimis un şut de la 35 de metri, la vinclu, iar Anca Trip a scos cu un reflex de ultim moment. Bardu a avut şi el şansa de a deschide scorul, însă şutul său de la marginea carului a trecut puţin pe lângă (min. 30). La doar două minute după, gazdele au deschis scorul prin Faur, care a punctat cu un lob peste Nuno Claro. Prin reuşita sa, jucătorul de la Satu Mare a stabilit şi scorul primelor 45 de minute.

La reluare, oaspeţii au intrat bine în joc şi au restabilit egalitatea la doar şase minute. Leucuţa a trecut de Anca Trip cu un lob şi a punctat pentru 1-1. În minutul 62, Blănaru putea să-i aducă pe olteni în avantaj, însă şutul de la aproximativ 10 metri a fost respins cu dificultate de portarul Olimpiei. Jucătorul intrat după pauză a ratat o ocazie foarte mare în minutul 78. Acesta a rămas singur cu portarul gazdelor, însă a trimis milimetric pe lângă.

Oprescu: „Băieţii au ratat câteva ocazii mari de a câştiga partida”

Dan Oprescu se aştepta la un meci greu, însă spune că elevii săi puteau să câştige partida după ce au ratat câteva situaţii mari de gol.

„Mă aşteptam la un meci greu încă dinainte. Ştiam că vor fi puşi în gardă având în vedere că nu au reuşit să câştige împotriva noastră. Când se întâmplă acest lucru există un oarecare orgoliu. În prima repriză nu am jucat prea bine, s-a cunoscut şi oboseala acumulată din cauza deplasării foarte lungi. În repriza a doua, băieţii şi-au revenit, au reuşit să egaleze şi chiar au ratat alte câteva situaţii de a marca, unele chiar foarte mari. Băieţii au jucat în repriza secundă ceea ce ne obişnuiseră până acum. Rămânem la opt puncte faţă de Timişoara şi, aşa cum am mai spus-o, obiectivul nostru este să încercăm să câştigăm fiecare meci. Dacă acest lucru ne va aduce pe un loc cât mai bun suntem foarte mulţumiţi”, a precizat Oprescu.

Etapa viitoare, sâmbătă, de la ora 11.00, FC Olt joacă din nou în deplasare, la Reşiţa, cu Metalul, echipă cu acelaşi număr de puncte, însă situată pe locul 3 în Seria a II-a.

Olimpia Satu Mare: Anca Trip, Muntean (min. 86 Cadăr), Onicaş, Heil, Iuhas (cpt.), Rus, Villan, Bic, Selagea (min. 60 Sălăgeanu), Mărkuş, Faur (min. 70 Lukacs).
Antrenor: Tiberiu Csik.

FC Olt Slatina: Nuno Claro, Anghelina, Fîşie, Gligor (cpt.), Covalschi, Mihăescu (min. 65 Căpăţînă), V. Gheorghe, Bardu (min. 53 Blănaru), Leucuţa (min. 85 Morariu), Rogoveanu, Verdeş.
Antrenor: Dan Oprescu.

SURSA: GAZETA NOUA